PRAVILA ZA INTIMNU NEGU KOD ŽENA
Da li znate kolika je pH vrednost vaše intimne regije i koliko je važna za ginekološko zdravlje? Narušeni balans prirodne mikroflore otvara put upalama, zato je važno da pravilno održavate higijenu.
Zdravlje najosetljivijeg ženskog dela tela, vagine, veoma je važno. Problemi koji loše utiču na vaginu su brojni i mogu negativno da utiču na plodnost, želju za seksom i postizanje orgazma.
Sluzokoža vagine ima pH vrednost 3.8 do 4.5. To je kisela sredina koja štiti od patogenih bakterija i infekcija. Sluzokoža spoljnih intimnih regija, ima takođe kiselu sredinu od 5.0. uz svoj zaštitni hidrolipidni film. Ova sluzokoža je spoljna odbrana od bakterija koje mogu da prodru u vaginu.
Ovaj balans može biti narušen raznim hemikalijama iz parfimisanih toaletnih papira, krema za depilaciju, tuš gelova, alkalnih sapuna, pa čak i kod preterane intimne higijene (pranje i ispiranje više puta tokom dana!).
Budući da je menstrualna krv alkalna, ona takođe narušava kiselost i pH vrednost, pa u to vreme lakše dolazi do iritacije ili infekcije. Sperma je takođe alkana, pa i ona može oslabiti zaštitu.
Takozvane "dobre bakterije" čuvaju pH vrednost i štite sluzokožu intimne regije, pa i upotreba antibiotika može da je naruši.
A onda je otvoren put infekcijama, gljivicama, alergijskim reakcijama...
Postoje neke svakodnevne stvari i navike koje mogu ugrožavati zdravlje, a da toga uopšte nismo svesni. Ovo su osnovna pravila kojih se treba pridržavati da bi se očuvalo zdravlje intimne regije:
1. Obični sapuni ili gelovi za tuširanje nisu adekvatni za delikatne delove.Većina ovih proizvoda je namenjena održavanju prirodne pH vrednosti kože, koja iznosi 5,5 i zbog toga nisu adekvatni za održavanje kisele sredine vagine.
2. Perite samo površinu vagine. Vagina ima sposobnost samočišćenja, s toga se ne treba prati iznutra, jer to narušava njeno normalno stanje
3. Dovoljno je prati se jednom dnevno. Za vrema menstruacije bi se trebalo prati dva puta dnevno.
4. Ne koristite sunđere ili rukavice. Oni mogu naneti povrede na sluznici.
5. Ne usmeravajte mlaz vode direktno na vaginu.Neka voda teče odozgo prema dole da biste sprečili ulazak bakterija u unutrašnjost.
6. Uvek koristite mek i suv peškir. Peškir kojim se brišete treba da bude mek i suv. Menjajte ga na svaka 2-3 dana i koristite ga jedino i isključivo vi.
7. Brišite se od spreda ka nazad. Pri svakoj poseti toaletu, brišite se toaletnim papirom od spreda prema nazad, tj. od vagine ka anusu.
8. Nosite pamučni donji veš.Pamučni donji veš omogućava koži da diše.
9. Intimne delove perite i pre i posle seksualnog odnosa. Pored toga, vrlo je važno da i vaš partner održava dobru intimnu higijenu.
10. Seks za vreme menstruacije nosi veliki rizik za pojavu infekcija. Zato, izbegavajte to, posebno ako ste skloni infekcijama.
11. Za vreme menstruacije, menjajte higijenske uloške ili tampone na svaka 2-4 sata. Nikako nemojte spavati sa tamponom.
Da biste sačuvali zdravlje svoje intimne zone, reagujte na svaku promenu mirisa i izgleda sekreta, ne dopustite da se infekcija razvije i zakomplikuje. Bar jednom godišnje posetite ginekologa zbog redovnog ginekološkog pregleda. Takođe, posetite vašeg ginekologa čim primetite neke čudne simptome, te da se vaša vagina “oseća drugačije”, kako biste na vreme otkrili u čemu je problem i uspešno ga rešili.
Informacije za besplatno savetovanje
+381 69 222-1964 ; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.